پیام دبیر علمی کنگره

پیام دبیر علمی

 دکتر امیر شعبانی

در دهمین سال تشکیل گروه پژوهشی اختلالات دوقطبی، اولین کنگره اختلالات خلقی توسط اعضای این گروه و گروه روان‌‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود. این توفیق در حالی به دست می‌‌آید که گروه پژوهشی مذکور با برگزاری سمینار «درمان¬های دارویی در اختلالات دوقطبی» (۱۳۸۹)، سمینار «طیف دوقطبی: از نظریه تا عمل» (۱۳۹۰) و سمپوزیوم «داروشناسی روان‌‌پزشکی در درمان اختلال دوقطبی و همبودی¬های ارگانیک» (۱۳۹۳)، برگزاری برنامه‌‌های مشابهی در ابعاد کوچکتر را در کارنامه دارد. امسال که با مصوب شدن «هسته پژوهشی اختلالات خلقی» در دانشگاه علوم پزشکی ایران و ادامه فعالیت گروه پژوهشی فوق در قالب این هسته پژوهشی امکان گسترش فعالیت‌‌ها بیش از پیش میسر است، برگزاری این کنگره می‌‌تواند زمینه‌‌ساز آشنایی بیشتر اساتید و پژوهشگران علاقه‌‌مند به موضوع اختلالات خلقی با یکدیگر در جهت گسترش همکاری میان مراکز و رشته‌های مختلف، و نیز ارتقای کیفی و کمی کارهای پژوهشی باشد. از سوی دیگر، ارائه آخرین دست‌آوردهای علمی مرتبط با اختلالات خلقی گامی در راستای افزایش آگاهی متخصصان و دست‌‌اندرکاران بهداشت روان خواهد بود.

در این‌جا به عنوان دبیر علمی اولین کنگره اختلالات خلقی از همه افرادی که به نوعی در هر یک از حوزه‌های درمان، آموزش، پژوهش، و سیاست‌گذاری در حیطه بهداشت روان دخالت دارند و به موضوع اختلالات خلقی – اختلالات افسردگی و اختلالات دوقطبی – علاقه‌مندند، صمیمانه دعوت می‌کنم که در این کنگره با حضور در برنامه‌‌ها و یا ارسال مقاله مشارکت کنند. به ویژه از اساتید گران‌قدر رشته‌های روان‌‌پزشکی، روان‌‌شناسی، نورولوژی، علوم اعصاب، پرستاری، کاردرمانی، مددکاری اجتماعی، و فارماکولوژی/فارماکوگنوزی/داروسازی دعوت می‌‌کنم که با مشارکت خود به ارتقای سطح علمی کنگره کمک کنند.
پزشکان عمومی نقشی مهم و سهمی بزرگ در تشخیص به‌‌‌هنگام اختلالات خلقی در خط اول درمان و شروع به‌‌موقع و مناسب درمان دارند و دعوت ویژه‌ از این عزیزان برای حضور مؤثر در کنگره ضروری است. به جز آنها، دارندگان مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌‌های مختلف می‌‌توانند از امتیاز بازآموزی این کنگره بهره‌مند شوند. فهرست مقاطع تحصیلی و رشته‌‌هایی که واجد شرایط دریافت امتیاز بازآموزی هستند در وب‌‌سایت کنگره آمده است.
امیدوارم تجربه برگزاری کنگره اختلالات خلقی، تجربه‌‌ای مفید و مؤثر برای همه شرکت‌‌کنندگان گرامی باشد.
دکتر امیر شعبانی، دبیر علمی اولین کنگره اختلالات خلقی